Adres szkoły

Al. Korfantego 141
40-154 Katowice

Telefon

32 258 92 15
600 35 35 10

Elektromechanik
Pojazdów Samochodowych

Symbol zawodu: 712101

Elektromechanik
Pojazdów
Samochodowych

Realizujemy kształcenie zawodowe w zakresie wybranej specjalności. Potwierdzeniem zdobytych kwalifikacji jest zdanie egzaminu zawodowego i otrzymanie dyplomu potwierdzającego wykształcenie zasadnicze branżowe.

Na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej. 
Zdobyte kwalifikacje:  MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych
Uzyskane wykształcenie: zasadnicze branżowe

praktyczna nauka zawodu

Otrzymujesz comiesięczne wynagrodzenie z praktyczną naukę zawodu.

Zagraniczny staż

Możliwość odbycia stażu w ramach Programu Erasmus+

Kurs prawa jazdy

bezpłatny kurs prawa jazdy dla uczniów kierunków motoryzacyjnych i sprzedawców.

Symbol zawodu: 741203

Elektromechanik Pojazdów Samochodowych

Branża: motoryzacyjna (MOT)

Poziom PRK dla kwalifikacji pełnej – III

Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:  MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych

Poziom 3 Polskiej Ramy Kwalifikacji, określony dla kwalifikacji cząstkowej wyodrębnionej w zawodzie

INFORMACJE O ZAWODZIE

Kształcenie w zawodzie elektromechanik pojazdów samochodowych odbywa się w branżowej szkole I stopni przez 3 lata.

 

Elektromechanik pojazdów samochodowych jest zawodem związanym z obsługą pojazdów samochodowych. Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosło zapotrzebowanie na rynku pracy na dobrze wykształconych fachowców w zakresie obsługi, naprawy i eksploatacji współczesnych pojazdów samochodowych, w których wykorzystuje się wiele elektrycznych i elektronicznych układów.

Elektromechanik pojazdów samochodowych diagnozuje, obsługuje i naprawia wszystkie układy elektrycznego i elektronicznego wyposażenia pojazdów samochodowych, w tym m.in. systemy sterowania silnikiem oraz układy bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Instaluje także i uruchamia w samochodzie elektryczne i elektroniczne urządzenia sterujące, zabezpieczające i sygnalizacyjne, w tym połączone magistralami danych (m.in. typu CAN i LIN).

Dokonuje on również obsługi wyposażenia elektrycznego pojazdów, naprawia uszkodzone podzespoły oraz urządzenia elektryczne i elektroniczne. Przyjmuje samochody lub zespoły samochodowe do naprawy i sporządza dokumentację ich przyjęcia. Wykorzystując metody diagnostyczne, wykrywa niesprawności lub uszkodzenia elementów i ustala ich przyczyny. Następnie określa sposób usunięcia niesprawności, podejmując decyzję o wymianie niesprawnego zespołu lub jego części albo naprawie. Potrafi także wymontować niesprawny zespół, zweryfikować jego stan, a następnie wymienić lub naprawić uszkodzony element lub układ.

Ponadto montuje on wiązki elektryczne i elementy wyposażenia elektrycznego, w tym m.in. urządzenia zasilające, sterujące, sygnalizujące, oświetleniowe i zabezpieczające.

W ramach okresowej obsługi urządzeń wyposażenia elektrycznego wykonuje on badania diagnostyczne układów elektrycznego i elektronicznego wyposażenia pojazdów samochodowych oraz usuwa wykryte usterki. Przestrzega również wymagań warunkujących dopuszczenie pojazdu do ruchu. Dokonuje rozliczeń kosztów materiałów i robocizny usług naprawczych.

Podczas pracy wykorzystuje on typowe narzędzia ślusarskie, klucze dynamometryczne, wkrętarki o napędzie elektrycznym i pneumatycznym oraz specjalistyczne przyrządy pomiarowe i urządzenia diagnostyczne.

Wykonując zadania zawodowe, elektromechanik pojazdów samochodowych przestrzega podstawowych przepisów prawa, w tym zwłaszcza przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, zasad ergonomii i przepisów dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Realizując zadania, elektromechanik pojazdów samochodowych zwykle kontaktuje się z przełożonym. Jego praca ma jednak charakter indywidualny, gdyż sam odpowiada za powierzone urządzenia, narzędzia oraz za jakość wykonanych usług. Może on prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, dlatego powinien także umieć nawiązywać kontakt z klientem, negocjować zakres niezbędnych prac oraz ceny za usługę. W pracy elektromechanika pojazdów samochodowych występują czynności zarówno rutynowe, jak i nietypowe, wynikające z indywidualnego charakteru usterek spotykanych w pojazdach samochodowych różnych marek i modeli.

Elektromechanik pojazdów samochodowych musi ponadto znać i stosować przepisy ruchu drogowego oraz umieć kierować pojazdem.

 

 

ABSOLWENT

Absolwent szkoły będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • oceniania stanu technicznego układów elektrycznych i elektronicznych pojazdów samochodowych,
  • naprawiania układów elektrycznych i elektronicznych pojazdów samochodowych,
  • prowadzenia pojazdów samochodowych.

Osiągnięte w procesie kształcenia kwalifikacje zawodowe umożliwią absolwentowi prowadzenie działalności gospodarczej oraz podjęcie pracy między innymi w:

  • stacjach obsługi pojazdów samochodowych,
  • zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych,
  • firmach zajmujących się obrotem częściami samochodowymi, zwłaszcza w zakresie elektrycznego i elektronicznego wyposażenia pojazdów,
  • przedsiębiorstwach transportu samochodowego.
Co wybierają inni?

KIERUNKI MOTORYZACYJNE

Mechanik pojazdów samochodowych

MOT.01. Diagnozowanie i naprawa nadwozi pojazdów samochodowych

Lakiernik samochodowy

MOT.03. Diagnozowanie i naprawa powłok lakierniczych

Blacharz samochodowy

MOT.01. Diagnozowanie i naprawa nadwozi pojazdów samochodowych

Poznaj naszą ekipę!

Co mówią uczniowie?

Kiedy byłem mały, tata kupował mi resoraki. Tak to się chyba wszystko zaczęło. Po szkole chcę naprawiać tylko fury z silnikiem diesela, bo tylko one naprawdę grają.

    Kuba

    Uczeń, 1c

    Ciągle ktoś pyta, czemu nie liceum albo technikum. Bo nie. Jestem tu, bo chciałem tu być. Chciałem naprawiać samochody i tylko to mnie tak naprawdę interesuje.

      Dawid
      Dawid

      Uczeń, 2a

      Kiedy tu przyszedłem, nie miałem pomysłu na siebie. Poznałem chłopaków i oni zaczęli opowiadać, jak jest u nich na praktykach. Olałem ten jeden rok i zacząłęm wszystko od nowa. To była dobra decyzja.

        Piotr,

        1c

        ZOBACZ TAKŻE

        Inne zawody

        Zobacz listę wszystkich zawodów: 

        Tapicer

        DRM.05. Wykonywanie wyrobów tapicerowanych

        Sprzedawca

        HAN.01. Prowadzenie sprzedaży

        Stolarz

        MEC.08. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi

        Kucharz

        HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań

        Cukiernik

        SPC.01. Produkcja wyrobów
        cukierniczych

        Fryzjer

        FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich

        Nie wiesz, co wybrać?
        Wybierz RZEMIEŚLNIKA!

        Ucz się zawodu w renomowanych warsztatach samochodowych i salonach fryzjerskich. Podpatruj mistrzów rzemiosła w najlepszych piekarniach i cukierniach regionu.