Adres szkoły

Al. Korfantego 141
40-154 Katowice

Telefon

32 258 92 15
600 35 35 10

Regulamin wychowawczy

W razie wszelkich pytań, prosimy
o kontakt z
sekretariatem Szkoły.

Regulamin wychowawczy Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Katowicach

1.Realizacja obowiązku szkolnego
    Uczeń jest zobowiązany do systematycznego uczęszczania do szkoły. Jeśli uczeń ma powyżej 50% nieusprawiedliwionych godzin, szkoła ma obowiązek poinformować pisemnie urząd miasta o nierealizowaniu obowiązku szkolnego przez ucznia, co wiąże się z grzywną w wysokości do 5 tys
.
2. Zasady usprawiedliwiania nieobecności w szkole
  1. rodzic/opiekun prawny niezwłocznie informuje wychowawcę klasy o nieobecności w szkole dziecka /podopiecznego, wskazując przyczynę nieobecności poprzez wiadomość w dzienniku elektronicznym. W przypadku okresowego braku dostępu do dziennika dopuszczalne jest przesłanie wiadomości na podany przez wychowawcę numer telefonu.
  2. W szkole respektowane są tylko zwolnienia lekarskie, które należy dostarczyć do wychowawcy, by ten mógł usprawiedliwić nieobecność. W ostatnim dniu miesiąca wychowawca sprawdza frekwencję ucznia w szkole. W przypadku nieobecności nieusprawiedliwionej powyżej 50% ucznia w szkole wychowawca wnioskuje o skierowanie na karę do Urzędu Miasta. Jeżeli pomimo podjętych działań wychowawczych uczeń nadal nie uczęszcza systematycznie do szkoły, Dyrektor kieruje wniosek do Sądu o wgląd w sytuację rodziną.
  3. Uczeń może także przedstawić zaświadczenie od pracodawcy, potwierdzające, że nieobecności w szkole wynikała z koniecznej dla pracodawcy obecności ucznia w zakładzie pracy.
3. Spóźnienia na lekcje
    Spóźnienie na daną lekcję wpisywane jest do dziennika tylko wówczas, gdy nie przekroczy ono 5 minut. Powyżej tego czasu uczeń otrzymuje nieobecność oraz ze względów bezpieczeństwa ma obowiązek pozostać w sali, w której odbywa się lekcja. Odstępstwem od tej zasady jest spóźnienie na pierwszą lekcję, gdzie dopuszczalne jest spóźnienie do 15 min.
4. Zwolnienia, usprawiedliwienia i oświadczenia od rodziców
  1. W przypadku złego samopoczucia, uczeń nie może samodzielnie opuścić szkoły. Rodzic zobowiązany jest do osobistego odbioru dziecka lub pisemnego upoważnienia innej pełnoletniej osoby, która odbierze ucznia ze szkoły w jego imieniu.
  2. W przypadku, gdy uczeń ma zwolnienie lekarskie (np. kontuzja), ale decyduje się uczęszczać do szkoły, rodzic/opiekun prawny podpisuje oświadczenie, w którym stwierdza, że nie ma przeciwwskazań do udziału dziecka w zajęciach lekcyjnych. Oświadczenie musi być przedłożone wychowawcy przed lekcjami dziecka.
 
4. Dualny system nauki
    1. Nauka w Szkole odbywa się w systemie dualnym, tj. nauka przedmiotów ogólnych odbywa się w szkole, natomiast praktyczna nauka zawodu prowadzona jest przez pracodawców w zakładach pracy. Ilość dni zajęć praktycznych:
fryzjer mechanik pojazdów samochodowych klasa 1 – 2 dni klasa 2 – 2 dni klasa 3 – 3 dni pozostałe zawody klasa 1 – 2 dni klasa 2 – 3 dni klasa 3 – 4 dni
6. Praktyczna nauka zawodu
  1. Regulamin praktycznej nauki zawodu – dostępny jest na stronie internetowej szkoły.
  2. Umowa – stronami umowy o pracę są: pracodawca, rodzic/opiekun prawny oraz uczeń. Umowę zawiera się w celu przygotowania zawodowego ucznia. Stroną kierującą ucznia do szkoły jest pracodawca.
  3. Kodeks Pracy – reguluje zasady zatrudniania młodocianych pracowników, którzy zawierają umowę o pracę w celu odbycia praktycznej nauki zawodu.
  4. Dzienniczek praktyk – w szkole obowiązują dzienniczki praktyk, które uczeń systematycznie wypełnia podczas zajęć praktycznych. Pod koniec każdego miesiąca uzupełniony dzienniczek dostarcza do wychowawcy. Wychowawca co miesiąc uzupełnia w dzienniczku informacje o frekwencji w szkole. Uczeń odbiera dzienniczek od wychowawcy i przekazuje do wglądu pracodawcy. Dzienniczki umożliwiają pracodawcom stałe monitorowanie postępów w nauce oraz frekwencji ucznia na zajęciach szkolnych.
  5. Karta klasyfikacyjna – jest to formularz, który uczeń otrzymuje na koniec każdego okresu w roku szkolnym i przekazuje go pracodawcy, celem wystawienia ocen z praktycznej nauki zawodu. Ocena z praktycznej nauki zawodu jest podstawą klasyfikacji.
  6. Wynagrodzenie z tytułu umowy o praktyczną naukę zawodu – uczeń zgodnie z zawartą z pracodawcą umową otrzymuje wynagrodzenie 8% w pierwszym roku nauki, 9% w drugim roku nauki i 10% w 3 roku nauki.
  7. Kurs prawa jazdy – dla uczniów w zawodach: blacharz samochodowy, elektromechanik pojazdów samochodowych, lakiernik samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych oraz sprzedawca w szkole organizowany jest kurs prawa jazdy kat. B. W związku z powyższym uczniowie klas pierwszych, kształcący się w tych zawodach, zobowiązani są dostarczyć do sekretariatu PROFIL KIEROWCY do dnia 15 czerwca 2024r. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej szkoły. Kurs prawa jazdy w szkole realizowany jest dwuetapowo. W klasie drugiej uczniowie realizują przedmiot „Przepisy ruchu drogowego”. Przedmiot ten kończy się teoretycznym egzaminem wewnętrznym. Warunkiem otrzymania promocji jest pozytywne zdanie tego egzaminu. W klasie trzeciej uczniowie realizują „naukę jazdy pojazdem silnikowym”. Warunkiem otrzymania promocji jest zdanie egzaminu wewnętrznego z jazdy.
7. Wakacje i ferie
Uczniowie w trakcie przerw świątecznych, dni wolnych od zajęć dydaktycznych realizują praktyczną naukę zawodu u pracodawcy. W trakcie ferii zimowych i wakacji uczniowie korzystają z urlopu wypoczynkowego. Urlop ustalany jest z pracodawcą.
8. Kursy teoretycznych przedmiotów zawodowych
  1. Każdy uczeń (z wyjątkiem uczniów kształcących się w zawodzie fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych) w każdym roku szkolnym kierowany jest na 4 tygodnie kursu do zewnętrznego Ośrodka kursowego.
  2. Harmonogram kursów podany będzie na początku roku szkolnego.
  3. Uczeń przed kursem zobowiązany jest pobrać z sekretariatu skierowanie w 2 egzemplarzach i dostarczyć odpowiednio do pracodawcy przed rozpoczęciem kursu i do ośrodka kursowego w pierwszym dniu kursu.
  4. Na kursach realizowane są teoretyczne przedmioty zawodowe. Obowiązują tam takie same zasady realizowania obowiązku szkolnego jak w szkole. Warunkiem otrzymania promocji jest uzyskanie oceny co najmniej dopuszczającej z każdego przedmiotu na kursie.
  5. Uczniowie będący na miesięcznych kursach teoretycznych przedmiotów zawodowych w placówkach poza szkołą, mają obowiązek zaliczyć materiał dydaktyczny, który był realizowany przez resztę klasy podczas ich nieobecności. Zasady zaliczenia zaległości są ustalane indywidualne z nauczycielem prowadzącym dany przedmiot.
9. Zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego
  1. Zwolnienie ucznia z lekcji WF z powodów zdrowotnych należy dostarczyć do szkoły wyłącznie na druku szkolnym. Druk wypełnia lekarz wraz z rodzicem.
  2. Jeśli zajęcia wychowania fizycznego wypadają w środku zajęć, uczeń mający zwolnienie od lekarza zobowiązany jest pozostać na lekcji i stosować się do poleceń nauczyciela.
  3. Jeśli zajęcia wypadają jako pierwsza lub ostatnia lekcja, uczeń może być zwolniony z obecności na zajęciach. Rodzic wypełnia wówczas oświadczenie, że bierze pełną odpowiedzialność za dziecko w tym czasie.
10. Zasady obowiązujące w szkole
  1. W szkole zachowujemy się życzliwie i z szacunkiem zarówno w stosunku do rówieśników, jak i nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły;
  2. Nie stosujemy agresji słownej i fizycznej, nie poniżamy, nie obrażamy, itp.;
  3. Wszelkie formy doświadczanej przemocy czy nadużyć należy bezwzględnie zgłaszać wychowawcy;
  4. Nie przeklinamy i dbamy o kulturę słowa;
  5. Nie zachowujemy się arogancko zarówno w stosunku do rówieśników, jak i pracowników szkoły;
  6. Dbamy o to, aby nasze działania nie naruszały godności czy praw innych ludzi;
  7. W szkole obowiązuje zakaz manifestowania i obnoszenia się z emblematami i herbami klubów sportowych;
  8. W szkole obowiązuje zakaz propagowania treści faszystowskich, rasistowskich, nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych (Art. 256 KK);
  9. W szkole obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych (Art. 5. Ustawa – Ochrona zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych);
  10. W szkole obowiązuje zakaz noszenia na terenie szkoły nakryć głowy, w tym kapturów i czapek;
  11. W szkole obowiązuje zakaz nagrywania i upowszechniania wizerunku uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły bez ich wiedzy i zgody (Art. 191 KK);
  12. W szkole obowiązuje zakaz wnoszenie na teren szkoły niebezpiecznych przedmiotów, mogących stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia innych osób (nóż, scyzoryk, gaz, itp.).
11. Zasady obowiązujące podczas lekcji
  1. Zeszyt przedmiotowy Uczeń jest zobowiązany do systematycznego prowadzenia zeszytu z każdego przedmiotu, wyjątek stanowią zajęcia z informatyki i wychowania fizycznego.
  2. Strój sportowy na lekcje wychowania fizycznego Uczeń jest zobowiązany posiadać oraz być ubrany w strój sportowy oraz obuwie sportowe.
  3. Telefony komórkowe W trakcie zajęć lekcyjnych całkowicie zabronione jest używanie telefonów komórkowych. Telefony w czasie lekcji mają być wyciszone i schowane w plecaku lub torbie. Odstępstwem od tej zasady jest używanie telefonu na wyraźne polecenie nauczyciela w celach dydaktycznych. W czasie lekcji wychowania fizycznego zabrania się wnoszenia telefonów komórkowych do sali gimnastycznej oraz siłowni oraz używania telefonów komórkowych w trakcie trwania lekcji wychowania fizycznego.
  4. Organizacja miejsca pracy W trakcie zajęć lekcyjnych na ławkach nie może znajdować się nic poza przedmiotami niezbędnymi do udziału w lekcji, tj. zeszyt, akcesoria piśmiennicze, książka.
  5. Odzież wierzchnia Kurtki i okrycia wierzchnie powinny być zdejmowane, a plecaki ułożone pod ławką.
  6. Jedzenie na lekcji W trakcie zajęć lekcyjnych obowiązuje zakaz spożywanie jakichkolwiek posiłków. Wyjątek stanowią zgłoszone wychowawcy problemy zdrowotne ucznia.
  7. Korzystanie z toalety podczas lekcji Wychodzenie do toalety jest dozwolone wyłącznie w uzasadnionych przypadkach i odbywa się za wiedzą i zgodą nauczyciela, z którym odbywają się zajęcia.
  8. Strój galowy W trakcie uroczystego rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, akademii, i innych uroczystości obowiązuje strój galowy: – chłopcy: długie ciemne spodnie, biała koszula – dziewczyny: ciemna spódnica lub spodnie, biała koszula
12. Plan lekcji
Ze względu na możliwość nieplanowanych zmian w planie lekcji, uczniowie zobowiązani są do systematycznego monitorowania planu lekcji i zastosowania się do wprowadzonych zmian.
13. Zakaz opuszczania budynku szkolnego
Ze względów bezpieczeństwa uczniom nie wolno samowolnie opuszczać budynku szkoły w trakcie przerw oraz podczas zajęć szkolnych.
14. Nagrody dla uczniów
Za wzorowe zachowanie uczeń może być nagrodzony:
    1. pozytywną uwagą w dzienniku;
    2. pochwałą wychowawcy;
    3. pochwałą dyrektora;
    4. pochwałą organu prowadzącego;
    5. udziałem w programie ERASMUS+ lub innych prestiżowych przedsięwzięciach.
15. Zapobieganie demoralizacji i przeciwdziałanie przemocy
  1. W szkole uruchomiono procedury związane z monitorowaniem niebezpiecznych zachowań dot. przemocy, agresji, zastraszania i próby nękania uczniów. Planowane są systematyczne prelekcje ze specjalistami, indywidualne i grupowe wsparcie dla ucznia i rodzica.
  2. Uczniowie i rodzice/opiekunowie prawni zapoznają się z Regulaminem Wychowawczym i podpisują go.
  3. W przypadku negatywnych zachowań uczniów w szkole stosuje się następujące procedury:a) wpisanie przez nauczyciela uwagi do dziennika elektronicznego; b) ustalenie przez wychowawcę przyczyn negatywnego zachowania ucznia; c) skierowanie ucznia do Zespołu pomocy psychologiczno – pedagogicznej; d) wsparcie psychologiczno – pedagogiczne; e) upomnienie ustne wychowawcy; f) podpisanie kontraktu z wychowawcą; g) nagana wychowawcy; h) powołanie zespołu wychowawczego; i) nagana dyrektora, j) nagana organu prowadzącego szkołę, k) wniosek do Sądu o wgląd w sytuację rodzinną z powodu podejrzenia zagrożeniem demoralizacji.

W razie wszelkich pytań, prosimy
o kontakt z
sekretariatem Szkoły.

PRZYDATNE LINKI

Dokumenty i informacje
Zasady funkcjonowania Szkoły