Adres szkoły

Al. Korfantego 141
40-154 Katowice

Telefon

32 258 92 15
600 35 35 10

Kucharz

Symbol zawodu: 512001

Kucharz

Realizujemy kształcenie zawodowe w zakresie wybranej specjalności. Potwierdzeniem zdobytych kwalifikacji jest zdanie egzaminu zawodowego i otrzymanie dyplomu ukończenia szkoły branżowej I stopnia.

Na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej. 
Zdobyte kwalifikacje: HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań
Uzyskane wykształcenie: zasadnicze branżowe

praktyczna nauka zawodu

Otrzymujesz comiesięczne wynagrodzenie z praktyczną naukę zawodu.

Zagraniczny staż

Możliwość odbycia stażu w ramach Erasmus+.

Kursy zawodowe

bezpłatne kursy doszkalające organizowane w ośrodkach szkoleniowych

Symbol zawodu: 512001

Kucharz

Branża hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej (HGT)

Dla zawodu określono III poziom PRK jako kwalifikacji pełnej.

Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie: HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań

 

INFORMACJE O ZAWODZIE

Kształcenie w zawodzie kucharz odbywa się w branżowej szkole I stopni i trwa 3 lata.

 

W zawodzie wyodrębniono jedną kwalifikację HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań na poziomie 3 Polskiej Ramy Kwalifikacji. Kształcenie w zawodzie kucharz odbywa się w branżowej szkole I stopnia przez 3 lata po 8-klasowej szkole podstawowej oraz w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Od roku szkolnego 2019/2020 kształcenie odbywa się również w branżowej szkole I stopnia przez 3 lata dla absolwentów gimnazjów. 

W dalszym procesie kształcenia uczeń może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych w branżowej szkole II stopnia lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, uzupełniając wykształcenie ogólne do poziomu średniego.

Podstawowymi zadaniami kucharza są przechowywanie żywności, produkcja i ekspedycja potraw i napojów. Kucharz sporządza różne potrawy z surowców roślinnych i zwierzęcych, wyroby ciastkarskie i desery oraz napoje z zastosowaniem narzędzi, maszyn i urządzeń w zakładach gastronomicznych i przedsiębiorstwach zajmujących się przygotowywaniem i produkcją wyrobów i półproduktów kulinarnych, wykonując przy tym takie czynności, jak: magazynowanie i pobieranie surowców oraz półproduktów, zabezpieczanie przed zepsuciem surowców, półproduktów i wyrobów gotowych, wykonywanie obróbki wstępnej surowców, wykonywanie, wykańczanie i ekspedycja różnych potraw. Wykonując swoje zadania zawodowe, dba o jakość sporządzanych potraw i napojów, przestrzegając procedur obowiązujących w gastronomii. Przestrzega także zasad racjonalnego żywienia. 

Kucharz może sporządzać potrawy dietetyczne, regionalne oraz potrawy z kuchni różnych narodów. Zajmuje się przygotowywaniem pełnych posiłków codziennych oraz okolicznościowych. 

Miejscem pracy kucharza najczęściej są zakłady gastronomiczne typu otwartego i zamkniętego, w tym restauracje hotelowe, gastronomia sieciowa, firmy cateringowe oraz przedsiębiorstwa zajmujące się przygotowywaniem i produkcją wyrobów i półproduktów kulinarnych.

Kucharz powinien posiadać wiedzę o surowcach, dodatkach do żywności i materiałach pomocniczych stosowanych w produkcji gastronomicznej, zasadach racjonalnego wykorzystania surowców, zasadach gospodarki odpadami, zasadach racjonalnego żywienia, technikach i metodach stosowanych podczas sporządzania potraw. Powinien także umieć dobierać i posługiwać się narzędziami i urządzeniami stosowanymi w produkcji gastronomicznej.

W zawodzie kucharz szczególnie ważna jest skrupulatność, dokładność i zdolność do koncentracji. Od kucharza wymaga się specyficznych predyspozycji i kompetencji społecznych, szczególnie – wysokiej odporności na stres, odpowiedzialności, rzetelności, zdolności do współpracy w grupie oraz kreatywności.

GASTRONOMIA

Co wybierają inni?

Piekarz

SPC.03. Produkcja wyrobów piekarskich

Kelner

HGT.01. Wykonywanie usług kelnerskich

Cukiernik

SPC.01. Produkcja wyrobów cukierniczych

Poznaj naszą ekipę!

Co mówią uczniowie?

Kiedy byłem mały, tata kupował mi resoraki. Tak to się chyba wszystko zaczęło. Po szkole chcę naprawiać tylko fury z silnikiem diesela, bo tylko one naprawdę grają.

    Kuba

    Uczeń, 1c

    Ciągle ktoś pyta, czemu nie liceum albo technikum. Bo nie. Jestem tu, bo chciałem tu być. Chciałem naprawiać samochody i tylko to mnie tak naprawdę interesuje.

      Dawid
      Dawid

      Uczeń, 2a

      Kiedy tu przyszedłem, nie miałem pomysłu na siebie. Poznałem chłopaków i oni zaczęli opowiadać, jak jest u nich na praktykach. Olałem ten jeden rok i zacząłęm wszystko od nowa. To była dobra decyzja.

        Piotr,

        1c

        Co wybierają inni?

        Inne zawody

        Zobacz listę wszystkich zawodów: 

        Stolarz

        MEC.08. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi

        Cukiernik

        SPC.01. Produkcja wyrobów cukierniczych

        Sprzedawca

        HAN.01. Prowadzenie sprzedaży

        Mechanik samochodowy

        MOT.01. Diagnozowanie i naprawa nadwozi pojazdów samochodowych

        Piekarz

        SPC.03.
        Produkcja wyrobów
        piekarskich

        Fryzjer

        FRK.01.
        Wykonywanie usług
        fryzjerskich

        Nie wiesz, co wybrać?
        Wybierz RZEMIEŚLNIKA!

        Ucz się zawodu w renomowanych warsztatach samochodowych i salonach fryzjerskich. Podpatruj mistrzów rzemiosła w najlepszych piekarniach i cukierniach regionu.